Windows "Polaris" - przyszły system operacyjny Microsoftu

Problemy z systemami operacyjnymi
Awatar użytkownika
Don Vito
Posty: 213
Rejestracja: 13 lip 2008, 17:07
Postawił piwo: 15 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Windows "Polaris" - przyszły system operacyjny Microsoftu

Post autor: Don Vito » 26 sty 2018, 12:07


Windows bez przeszłości. W ubiegłym roku pojawiła się informacja o tym, że Microsoft realizuje projekt o nazwie Windows Core OS, w ramach którego firma chce przetworzyć Windowsa 10 we w pełni modularny system operacyjny. Ta modularna podstawa ma umożliwić tworzenie zróżnicowanych konfiguracji systemu Windows 10 dla nawet bardzo różnych typów urządzeń.

Obrazek

We wrześniu ubiegłego roku po raz pierwszy zaczęto mówić o w pełni nowoczesnej wersji systemu operacyjnego Windows dla pecetów, o nazwie kodowej Polaris. Wieści na temat tego projektu wypłynęły z dwóch różnych źródeł. Polaris ma być jednym z paru projektów Windowsa 10, opartych na bazie Windows Core OS. Innym przykładowym projektem jest "Andromeda OS", tworzony z myślą o składanych urządzeniach przenośnych z dwoma ekranami, obsługiwanych przede wszystkim za pomocą rysików.

Windows Core OS ostatecznie ma być przyszłą podstawą dla wszystkich form systemu Windows 10. WindowsCentral powołując się na swoje źródła twierdzi, że zupełnie nowy Windows 10 "Polaris" to projekt dla pecetów, takich jak komputery stacjonarne, przenośne oraz 2-w-1. Ta wersja dziesiątki ma być stworzona w oparciu o UWP (Universal Windows Platform), całkowicie pozbawiona wstecznej kompatybilności z obecnie stosowanym oprogramowaniem "tradycyjnym", a także różnymi funkcjami. Wykastrowanie Polarisa ma na celu stworzenie znacznie lżejszej platformy programowej z mniejszym obciążaniem sprzętu, a co za tym idzie mniejszym poborze mocy. System ten miałby też zauważalnie żwawiej działać.

Polaris, podobnie jak wszystkie wersje systemu Windows 10 tworzone w oparciu o bazę Windows Core OS, zawierać ma nowy interfejs CShell, uniwersalny dla różnych typów urządzeń, oferujący środowisko przypominające tradycyjny pulpit, dobrze znany od lat użytkownikom systemów Windows. Obecny Windows Shell to jeden z najważniejszych elementów "tradycyjnych", który z Polarisa zniknie. Warto podkreślić, że wraz z nim zniknie natywna obsługa aplikacji Win32, zastąpiona aplikacjami UWP, na wzór platformy Windows 10 Mobile. Według źródeł Microsoft co prawda rozważa możliwość udostępnienia obsługi oprogramowania Win32, ale tylko poprzez zdalną wirtualizację.

Stworzenie systemu Windows 10 na bazie UWP teoretycznie może dać wysoki poziom bezpieczeństwa. Już samo porzucenie starego kodu odetnie Polarisa od wielu typów zagrożeń, choć nigdy nie wiadomo, jakie zagrożenia wyjdą w przypadku UWP.

Obecni użytkownicy systemów Windows nie będą mieli możliwości przejścia na Polarisa, ani poprzez aktualizację, ani poprzez czystą instalację. Tak samo droga odcięta będzie dla ewentualnych podróżników, którzy chcieliby pójść w przeciwnym kierunku. Jak twierdzi źródło, istotne jest to, że obecnie dostępny Windows 10 nie zostanie porzucony. Polaris nie ma go zastąpić, a stanowić oddzielną ofertę. Oczywiście otwartą pozostaje kwestia tego, jak długo Microsoft mógłby ten stan rzeczy utrzymać.

Dla kogo jednak miałby być system Polaris? Nowy system Microsoftu zdaje się przypominać Chrome OS lub co gorsza, Windowsa RT. Ten ostatni miał bardzo złą sławę, no i krótkie życie. Windows RT nie przetrwał przede wszystkim ze względu na brak najważniejszej rzeczy - oprogramowania. Ponadto przeznaczony był dla tabletów, a więc na rynek zdominowany przez konkurencję. Polaris ma trafić do zwykłych pecetów, a więc na platformy sprzętowe opanowane przez Microsoft. Nowy system miałby być ofertą dla bardzo przeciętnego użytkownika, który nie gra w gry AAA, ani nie potrzebuje profesjonalnego oprogramowania, np. AutoCAD-a, czy Adobe Premiere Pro. Polaris ma być systemem dla typowego "pochłaniacza treści", większość czasu spędzającego z przeglądarką internetową (Edge, ekhm). Dla graczy i osób bardziej zaawansowanych Microsoft pozostawi Windowsa 10 w obecnej formie. Aż chciałoby się zapytać, czy skoro Microsoft planuje Windowsa 10 "Modern" Polaris, bez Win32, to czy nie mógłby przypadkiem pomyśleć o Windowsie 10 z Win32, ale bez dodatków "Modern"? Pewnie nie, bo już dziś można śmiało przyjąć, że kolejne kroki Microsoftu prowadzą do jednego celu - całkowitego porzucenia Win32 na rzecz aplikacji "kafelkowych", a więc UWP.

Źródła wskazują, że Microsoft chce aby pierwsze wydanie systemu Windows 10 "Polaris" pojawiło się już w przyszłym roku. Dziś bardzo trudno ocenić, czy projekt podobny do Windowsa RT ma szansę na powodzenie. Polaris startowałby z zupełnie innego miejsca niż RT, któremu najbardziej doskwierał brak aplikacji i gier. Windows RT był stworzony dla architektury ARM, podczas gdy Polaris ma być systemem x86. Microsoft po upadku Windowsa 10 Mobile próbuje flirtować z architekturą ARM poprzez system Windows 10. Polaris mógłby być jego lustrzanym odbiciem w architekturze x86. Oba projekty zdaje się łączyć jeden cel - sklep z aplikacjami i grami, a więc sposób na kontrolę dystrybucji oprogramowania, no i czerpanie z tego zysków. Na platformach mobilnych firmom Apple i Google praktycznie się to udało. Czy uda się powielić ten schemat w pecetach?


Ktoś ci pomógł postaw mu piwko :zdrowko:

Nie pomagam przez PW i e-mail :[

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości