Aktywowałeś usługę “Maluch”? Spokojnie, to tylko oszustwo

Pytania i problemy dotyczące telefonów oraz operatorów sieci komórkowej
Awatar użytkownika
Don Vito
Posty: 213
Rejestracja: 13 lip 2008, 17:07
Postawił piwo: 15 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Aktywowałeś usługę “Maluch”? Spokojnie, to tylko oszustwo

Post autor: Don Vito » 30 mar 2017, 22:15


Oszuści wysyłają kolejne fałszywe SMS-y, informujące o aktywowaniu usługi. To przekręt, przez który możemy niepotrzebnie stracić pieniądze.

Od środy Polacy otrzymują SMS-y z numeru 516087625. Ich treść zawsze jest taka sama:
"Dziękujemy za aktywację usługi MALUCH. Dziennie otrzymasz 3 wiadomości SMS z krótkimi opowiadaniami (koszt każdej 3,69 zł). Aby zrezygnować z usługi i uniknąć opłat, wyślij SIM.MALUCH na numer 92555".

Rzecz jasna na tym polega przekręt. Usługa nigdy nie może się sama aktywować. Przestępcy liczą na to, że ofiara się przestraszy i zechce jak najszybciej wyłączyć płatne treści, które rzekomo zostały aktywowane. I wpadnie w ich pułapkę.

Wysłanie SMS-a na podany numer kosztuje 25 zł netto, czyli 30,75 zł brutto. Dopiero odpowiedź na tę wiadomość sprawi, że aktywujemy płatną usługę. Dlatego lepiej takie SMS-y po prostu ignorować. O całej sprawie informuje portal niebezpiecznik.pl.

Obrazek

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z oszustwem, patrzmy na numer, który wysyła nam wiadomość. Każdy przedsiębiorca, który chce naliczać dodatkowe opłaty za połączenia, ma obowiązek zgłoszenia usługi premium oraz oznaczenia jej specjalnym numerem. Polega to na zastosowaniu charakterystycznej dla tego rodzaju połączeń numeracji. Zatem na pewno zapłacimy więcej, wysyłając SMS-y/MMS-y pod numery zaczynające się od cyfry 7 lub od cyfry 9. Tak też jest w opisywanym przypadku.

Jak bronić się przed SMS-ami premium? Można zażądać od operatora blokady wszystkich numerów o podwyższonej płatności.

Na szczęście oszuści wysyłający takie wiadomości nie są bezkarni. Niedawno policja z Krakowa rozbiła szajkę, która zajmowała się między innymi nacioganiem ludzi na SMS-y premium. Mamy nadzieję, że kolejne grupy spotka podobny los.

Źródło:wp.pl


Ktoś ci pomógł postaw mu piwko :zdrowko:

Nie pomagam przez PW i e-mail :[

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości